Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EET: Dopady budou veskrze pozitivní!

12. 07. 2015 7:00:00
Babiš vytahuje z rukávu eso: Prázdninový projekt ministerstva financí má přesvědčit i největší skeptiky a zaryté odpůrce zavádění EET. Jeho realizaci tím už nebude nic stát v cestě.

Za osobní účasti charismatického ministra financí je od začátku prázdnin spuštěn pilotní projekt elektronické evidence tržeb. Pod přísným dohledem skupiny expertů, při pečlivém výběru probandů a za důsledného dodržování všech bezpečnostních opatření se má prověřit spolehlivost systému i jeho robustnost.
Jako hlavní cíle si projekt neklade jen hladkou implementaci a bezproblémový provoz, očekává se, že navíc sebere veškerou argumentační munici svým odpůrcům a oponentům.

Přiblížit nám, o jak složitý problém šlo, se pokusí ing. Hryz, který je zodpovědný za zajištění projektu po materiální a personální stránce.

Co vlastně bylo tím primárním impulsem, který ovlivnil vaši volbu poněkud atypického vzorku probandů?
Jako "pachatele" musím označit přímo našeho pana ministra. Respektive jeho výrok o parazitech, kteří neplatí řádně daně a tak nás všechny vlastně hned několikrát okrádají. Řekl jsem si, že je nefér paušálně označit jako parazity zrovna skupinu živnostníků, protože jsou mezi nimi zastoupeni jak poctivci, tak nepoctivci. A začali jsme pátrat po skupině, která by splňovala označení parazité prakticky bez výhrad.
Parazitických skupin bylo vyselektováno hned několik, konečná volba padla až po pečlivém zvážení všech pro a proti. Nechtěli jsme například riskovat střet zájmů. Také jsme se snažili přihlédnout k tomu, že by se vybrané skupině mohla zvýšit její prestiž, což by potom v důsledku mělo kladný ohlas v celé společnosti. Myšlen kladný ohlas na EET.

Aha, to je zajímavé. Nicméně zmínil jste střet zájmů; to mi v případě EET a neplatičů daní vyznívá celkem absurdně.
Přesto tomu tak bylo. Jednou z cílových skupin, která nepostoupila do nejužšího výběru byly kriminální živly. Drobní zloději, kapsáři, vykradači bytů... Tito všichni projevili důvodné obavy, že by jejich příjmy a hlavně zdroje těch příjmů mohly zajímat vedle finančního úřadu také orgány činné v trestním řízení. Čili neztroskotalo to na povinnosti odvádět řádně daně, nicméně ten faktický střet tam bohužel zůstává.

Rozumím, zatím nemáte v zákoně důsledně ošetřeno další nakládání s daty získanými elektronickou evidencí, ani zajištění jejich anonymizace pro třetí strany. Pokud by se podařilo vašemu ministerstvu toto ošetřit, mohly by kriminální živly v naší zemi vystoupit ze zóny šedé ekonomiky.
Ale teď už, prosím, naše čtenáře nenapínejte a představte nám vítěznou skupinu.

Přinesl jsem vám ukázat fotografie, z nichž je dobře patrné, jak je celý projekt provozován. Všimněte si, že hned u první fotografie padá námitka, že celý systém je složitý, náročný a pro některé živnostníky bude obtížně zvládnutelný.

Tak určitě. Pokud si obsluhu zařízení osvojil proband v podmínkách, jaké jsou zachyceny na fotografii, vezme to vítr z plachet velké části kritiků. Ale myslíte, že to přinese v případě této skupiny i finanční efekt?
Budete se divit, ale přinese. Dokonce i poté, co bude doklad od nich považován za daňově uznatelný náklad firmy. To právě souvisí s tím zvýšením společenské prestiže. Nesmíme ani podcenit psychologický efekt, kdy řádným placením daní dochází k přeměně ze žebráka na hrdého, plnohodnotného občana, který se tak díky EET dokázal vřadit zpět do naší společnosti. Již nebude mít nikdo důvod dívat se skrz prsty na tyto od teď už ne-parazity.

Vidíte, takto jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Je vidět, že pan ministr je člověk na svém místě a obklopil se skutečnými odborníky.
Ano, to také bylo smyslem celého projektu. Zvolit pro ukázkové provozování EET a ověření jeho funkčnosti v reálu takový vzorek uživatelů, který by rozptýlil bezdůvodné obavy, zda si každý podnikatelský subjekt může EET dovolit.
Ukažte mi někoho, kdo si teď dovolí prohlásit, že na rozdíl od probandů na fotografiích na to nemá, nebo že není schopen EET obsluhovat.


Ano, to je jedním slovem fantastické. A skutečně se nevyskytl v průběhu implementace systému žádný problém?
Prakticky žádný podstatný. Snad jen taková úsměvná příhoda. Jeden živnostníček
glosoval zhlédnutí těch fotek slovy:
Tak z několika žebráků uděláte podnikatele. A z několika podnikatelů uděláte žebráky.


PS: Toto je fiktivní reportáž. Chtěl jsem si totiž zkusit fotoblog. Pokud vás nepobavil, omlouvám se.

Autor: Karel Babica | neděle 12.7.2015 7:00 | karma článku: 20.11 | přečteno: 759x

Další články blogera

Karel Babica

Chcete spáchat dobrý skutek vypsáním šeku pro charitu? Pozor, aby vás za to nezavřeli!

Naštěstí ne u nás, ale u našich nejbližších sousedů. Ptáte se: A co na to Amnesty International (a přehršel dalších aktivistů, sdružených do plejády lidskoprávních neziskovek)? Že mlčí? Zavolejte mi Hivrise! [1] Totiž Pánka!

29.7.2017 v 19:15 | Karma článku: 37.81 | Přečteno: 2119 | Diskuse

Karel Babica

Malá poznámka k činnosti maistreamových médií a Centra proti terorismu a hybridním hrozbám

S velkou slávou k 1.1.2017 vzniklo centrum, které nás mělo cituji: ...upozorňovat na závažné dezinformace a bude směrem k veřejnosti i směrem ke... bla,bla,bla. Tak se na ta fake news i práci centra blíže podívejme:

27.7.2017 v 12:30 | Karma článku: 44.18 | Přečteno: 2810 | Diskuse

Karel Babica

Je fajn, když si mohou majitelé zařízení sloužících veřejnosti, rozhodovat sami.

Včerejší poklidnou hladinu na zdejších blozích zčeřil článek popisující událost lokálního charakteru v čestlickém akvaparku.

11.7.2017 v 10:25 | Karma článku: 40.19 | Přečteno: 2254 | Diskuse

Karel Babica

Ukažme koule!

Háchovi nechali ultimatum hodinové. Nám, Polsku a Maďarsku přibalila dobrotivá EU k ultimatu celých 24 hodin.

14.6.2017 v 17:45 | Karma článku: 38.73 | Přečteno: 1353 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Pravda utopená ve víně

Hledání pravdy je složité, někteří lidé byli pro pravdu i upalováni. A přitom je pravda pojem velmi relativní. protože každý má tu svoji pravdu- záleží na úhlu pohledu a osobní zkušenosti.Existuje vůbec něco jako pravda absolutní?

21.8.2017 v 10:49 | Karma článku: 6.57 | Přečteno: 114 | Diskuse

Libuse Palkova

Existují v Evropě hranice?

Vstupem do Schengenu hranice sice zmizely, ale přesto člověk pozná, když přejede z jednoho státu do jiného-a nejen proto, že se změní nápisy. Jednou jsem vezla skupinu Amíků z Německa do Prahy a jejich vedoucí mě pěkně naštvala

20.8.2017 v 22:27 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 847 | Diskuse

Jan Tomášek

Žebrák - hrad a podhradí

Nedávno jsem psal o pražských hradech Václava IV a dnes si dovolím pozvat na malé zastavení na patrně nejoblíbenějším mimopražském hradě tohoto krále - totiž Žebráku. Pozornost bude ovšem zaměřena spíše na jeho podhradí.

20.8.2017 v 21:51 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 237 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Proč do tý politiky lez?

„No protože je nenažranej,“ vystřelí od boku každý, kdo vidí do Babiše jak do hubený kozy. A když přidáte otázku, proč podpora ANO setrvale atakuje hranici 30 %, no tak to je taky jednoduchý, protože lidi jsou blbí.

20.8.2017 v 17:34 | Karma článku: 26.83 | Přečteno: 810 | Diskuse

Jan Pražák

Též u nás mohou být migranti nebezpeční

Hluboce by se mýlil ten, kdo by se snažil tvrdit, že jsme v našem státě v bezpečí před lidmi, kteří k nám migrují z cizích zemí.

20.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 881 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 40.23 Průměrná čtenost 1082

Jsem obyčejný chlap. Milovník zvířat i dobrého jídla. Občas zůstávám v údivu nad tím, co přináší život, občas mne náš svět vytáčí. Tak bych se rád podělil.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.