Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EET: Dopady budou veskrze pozitivní!

12. 07. 2015 7:00:00
Babiš vytahuje z rukávu eso: Prázdninový projekt ministerstva financí má přesvědčit i největší skeptiky a zaryté odpůrce zavádění EET. Jeho realizaci tím už nebude nic stát v cestě.

Za osobní účasti charismatického ministra financí je od začátku prázdnin spuštěn pilotní projekt elektronické evidence tržeb. Pod přísným dohledem skupiny expertů, při pečlivém výběru probandů a za důsledného dodržování všech bezpečnostních opatření se má prověřit spolehlivost systému i jeho robustnost.
Jako hlavní cíle si projekt neklade jen hladkou implementaci a bezproblémový provoz, očekává se, že navíc sebere veškerou argumentační munici svým odpůrcům a oponentům.

Přiblížit nám, o jak složitý problém šlo, se pokusí ing. Hryz, který je zodpovědný za zajištění projektu po materiální a personální stránce.

Co vlastně bylo tím primárním impulsem, který ovlivnil vaši volbu poněkud atypického vzorku probandů?
Jako "pachatele" musím označit přímo našeho pana ministra. Respektive jeho výrok o parazitech, kteří neplatí řádně daně a tak nás všechny vlastně hned několikrát okrádají. Řekl jsem si, že je nefér paušálně označit jako parazity zrovna skupinu živnostníků, protože jsou mezi nimi zastoupeni jak poctivci, tak nepoctivci. A začali jsme pátrat po skupině, která by splňovala označení parazité prakticky bez výhrad.
Parazitických skupin bylo vyselektováno hned několik, konečná volba padla až po pečlivém zvážení všech pro a proti. Nechtěli jsme například riskovat střet zájmů. Také jsme se snažili přihlédnout k tomu, že by se vybrané skupině mohla zvýšit její prestiž, což by potom v důsledku mělo kladný ohlas v celé společnosti. Myšlen kladný ohlas na EET.

Aha, to je zajímavé. Nicméně zmínil jste střet zájmů; to mi v případě EET a neplatičů daní vyznívá celkem absurdně.
Přesto tomu tak bylo. Jednou z cílových skupin, která nepostoupila do nejužšího výběru byly kriminální živly. Drobní zloději, kapsáři, vykradači bytů... Tito všichni projevili důvodné obavy, že by jejich příjmy a hlavně zdroje těch příjmů mohly zajímat vedle finančního úřadu také orgány činné v trestním řízení. Čili neztroskotalo to na povinnosti odvádět řádně daně, nicméně ten faktický střet tam bohužel zůstává.

Rozumím, zatím nemáte v zákoně důsledně ošetřeno další nakládání s daty získanými elektronickou evidencí, ani zajištění jejich anonymizace pro třetí strany. Pokud by se podařilo vašemu ministerstvu toto ošetřit, mohly by kriminální živly v naší zemi vystoupit ze zóny šedé ekonomiky.
Ale teď už, prosím, naše čtenáře nenapínejte a představte nám vítěznou skupinu.

Přinesl jsem vám ukázat fotografie, z nichž je dobře patrné, jak je celý projekt provozován. Všimněte si, že hned u první fotografie padá námitka, že celý systém je složitý, náročný a pro některé živnostníky bude obtížně zvládnutelný.

Tak určitě. Pokud si obsluhu zařízení osvojil proband v podmínkách, jaké jsou zachyceny na fotografii, vezme to vítr z plachet velké části kritiků. Ale myslíte, že to přinese v případě této skupiny i finanční efekt?
Budete se divit, ale přinese. Dokonce i poté, co bude doklad od nich považován za daňově uznatelný náklad firmy. To právě souvisí s tím zvýšením společenské prestiže. Nesmíme ani podcenit psychologický efekt, kdy řádným placením daní dochází k přeměně ze žebráka na hrdého, plnohodnotného občana, který se tak díky EET dokázal vřadit zpět do naší společnosti. Již nebude mít nikdo důvod dívat se skrz prsty na tyto od teď už ne-parazity.

Vidíte, takto jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Je vidět, že pan ministr je člověk na svém místě a obklopil se skutečnými odborníky.
Ano, to také bylo smyslem celého projektu. Zvolit pro ukázkové provozování EET a ověření jeho funkčnosti v reálu takový vzorek uživatelů, který by rozptýlil bezdůvodné obavy, zda si každý podnikatelský subjekt může EET dovolit.
Ukažte mi někoho, kdo si teď dovolí prohlásit, že na rozdíl od probandů na fotografiích na to nemá, nebo že není schopen EET obsluhovat.


Ano, to je jedním slovem fantastické. A skutečně se nevyskytl v průběhu implementace systému žádný problém?
Prakticky žádný podstatný. Snad jen taková úsměvná příhoda. Jeden živnostníček
glosoval zhlédnutí těch fotek slovy:
Tak z několika žebráků uděláte podnikatele. A z několika podnikatelů uděláte žebráky.


PS: Toto je fiktivní reportáž. Chtěl jsem si totiž zkusit fotoblog. Pokud vás nepobavil, omlouvám se.

Autor: Karel Babica | neděle 12.7.2015 7:00 | karma článku: 20.11 | přečteno: 759x

Další články blogera

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 422 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1210 | Diskuse

Karel Babica

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o islámu (ale báli jste se zeptat)

Paroduji název filmu a trošičku přeháním. Ale jen malounko. Mohu vám slíbit, že se dozvíte věci, které vám ve škole o islámu (kromě další spousty věcí) rozhodně neřekli.

10.9.2017 v 17:45 | Karma článku: 38.21 | Přečteno: 2455 | Diskuse

Karel Babica

Neodhlásíte své děti ze skautu?

V květnu tohoto roku probublala společností zajímavá aféra, do které bylo zapleteno též skautské hnutí. Nejvíce o něm psala blogerka paní Eva Svobodová [1] [2] [3]

4.9.2017 v 12:40 | Karma článku: 39.88 | Přečteno: 2538 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.74 | Přečteno: 431 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 611 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 156 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.96 | Přečteno: 452 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 35.13 Průměrná čtenost 1186

Jsem obyčejný chlap. Milovník zvířat i dobrého jídla. Občas zůstávám v údivu nad tím, co přináší život, občas mne náš svět vytáčí. Tak bych se rád podělil.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.